Bélyegeim - My stamps

Ez a weboldal azoknak szól, akiket elvarázsolt a bélyegek világa. Alapvetően a magyar klasszikusok - krajcárosok, a turulkiadások - kerülnek feltöltésre, de más különlegességek is helyet kapnak. Nem csak nézelődni lehet, vásárolhatsz is.



Hát, akkor a hamisításokról néhány (vagy több, majd meglátjuk, hogyan sikerül) szót.

Külföldi szakirodalma a témának bőven van - tekintve, hogy a postabélyeget 1840 -es első feltűnése óta hamisítják: a "black penny-t" már a megjelenés évében! Az első ismertebb mű egy belga szerző, Jean-Baptiste Moens tanulmánya 1862-ből, "A posatbélyeg hamisítása". Nem sokkal ezt követően publikálta E. L. Pemberton a "Hamis bélyeg: hogyan állapítsuk meg" című tanulmányát. A szakirodalom különbséget tesz a posta (counterfait), valamint a gyűjtők kárára (fake) történő hamisítások között.

A magyar szakértők körében mindazonáltal van egy kimondott egyetértés a  hamisítványokat illetően: nem a hamisítványt kell ismerni, hanem az eredeti bélyeg jellemzőit - minden ettől való eltérés hamisítvány. Ennél fogva magyar nyelvű szakirodalma a bélyeghamisításoknak  szinte nics is. Én egy picit másképp gondolom: nem árthat valami bővebb ismeret sem a hamisítókról, sem pedig a műveikről - mert egy-egy hamisítvány is lehet mestermű. Itt van például a "filatélia Rubense", ahogy Jean de Sperati (1884-1957) olasz születésű rézmetszőt és nyomdászt elnvezték. "Művei" annyira jók voltak, hogy számos jó nevű szakértő valódinak ismerte el azokat. Egyes források szerint ritka és értékes bélyegek mintegy 500 mesteri hamisítása fűzódik a nevéhez. Az 1948-as elítélését követően a nála maradt hamisítványokat és nyomólemezeket a brit filatéliai társaságnak adta el - a társaság aztán 1955-ben könyv formájában ki is adta a Sperati-hamisítványok listáját. Egyes hamisítványai nagyon ritkán még ma is kalapács alá kerülnek és nem egyszer többet fizetnek értük, mimt az eredetiért.

Az talán kevésbé köztudott, hogy Sperati magyar bélyegeket is hamisított: mégpedig a kőnyomatosak közül a 2, 3 és 15 kr-osakat.

Sperati-hamisítványok (sajnos, ezek sem saját gyűjtés):


nevtelen.png


sperati-2kr.jpg



Másik nagy hamisító F. fournier. Ő az 1871.es kiadású bélyegeinket hamisította, egyszerű módszerrel: a 3 és 10 kr-osokat fogazta ki a borítékokból. A Fournier-albumban a módszerről az alábbi kép van:

kifogazas-3kr.jpg


És akkor néhány kifogazás, saját gyűjtésből:

pict0064.jpg


pict0071.jpg


A teljes 1871-es sor hamisítvány (ahol felleltem, ott Fournier&Co-hoz kötik):

fournier.png


Hamis pecsételések:

Föntebb már látható az Avas-Újvár - íme teljes "szépségében":

avas-ujvar.png

Nagyon ismert a Kőbánya lepecsételés - ez sajnos saját gyűtjteményből:

dijjegyes-1871105kr.jpg


Kőbánya lepecsételés az 1871-es kiadás 1883-as újnyomatán - nyilvánvaló a hamis pecsételés, hiszen postai forgalomba ez nem került (szintén saját gyűjtés):

pict0063.jpg



Hát, akkor mivel is lehtne folytatni...

Sokan találkozunk - különösen a magyar felülnyomott bélyegek esetében - a PAPE vizsgálójellel. Egyes források szerint az ilyen bélyegek 95%-a hamisítvány. A vizsgálójelet eredetileg Heinz Pape német bélyegkereskedő használta. Viszont a vele üzleti kapcsolatban lévő Tarján Géza egyrészt visszaélt a PAPE jelzéssel, másrészt - talán 1921 után - hamisította is azt. Tarján  nemcsak ezt hamisította, hanem nagyon sok bélyeg felülnyomatát is. Egyesekét nagyon is jól - az 1919 Szeged felülnyomatának hamisítása annyira jól sikerült, hogy feltételelezések szerint Tarján azt az eredeti nyomólemezzel készítette.

Majd keresek PAPE jelzésű béylegeket a gyűjteményemben és felrakom.


És akkor most jöjjön egy olyan hamisítvány, amit a posta kárára követtek el. Az 1924-ben kiadott Ikarusz sor teljes hamisítványa ismert, postai forgalomba is került. Könyomással készült, nem nehéz felismerni. Kissé nevetséges a hátoldala. mert a vízjelet is szépen felrajzolták rá.


ikarusz-hamisitvany.jpg


pict0016.jpg


A hamisítások külön területe a színtévnyomatok mesterséges, utólagos előállítása. Nagyon szép példa erre a turul sorozatok 3 filléres narancssárga bélyege. Bár olvastam arról, hogy állítólag valaki látott egy teljes ívet az 1913-as turul kiadás 3 filléres színtévnyomatáról, a szakirodalom tanácsa alapján a legnagyobb gyanúval kell az ilyen bélyegek esetében eljárni. És most akkor lássuk - saját gyűjteményből -, hogy miről is van szó:

Először az 1906-os sorozatból egy példa:

1906turulsarga.jpg

1913

1909turulsarga.jpg


1913 Árvíz

pict0021.jpg

1914 hadisegély

pict0017.jpg

Eltérő szín persze nemcsak szándékosan állítható elő. Ismeretes, hogy a turul bélyegeinek színe például a napfényre is nagyon érzékenyek. Talán így jött létre a most következő 1906-os turul 5 fillérese:


1906turul5kr.jpg



















Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 13
Heti: 66
Havi: 395
Össz.: 64 603

Látogatottság növelés
Oldal: Hamisítványok
Bélyegeim - My stamps - © 2008 - 2024 - mystamps.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »